28.4.2015 - Chovatelský příběh 3: Ir a fraktura

Můj 8-letý malinois Ireček (Ir ze Svobodného dvora) nikdy nebyl nemocný, bohužel je natolik rychlý a zběsilý, že utrpěl 2 úrazy pohybového aparátu.

Ve 2 letech to byla otevřená tříštivá zlomenina loketní a předloketní kosti. Zlomeninu perfektně zoperoval MVDr. Robert Srnec (VFU Brno).

Ir se po rekonvalescenci vrátil zpět do tréninku, složil zkoušky IPO3, SchH3, ZVV2 a absolvoval několik závodů. Ve 4 letech se na obraně střetl s figurantem tak nešťastně, že to odnesla páteř a „na památku“ mu zůstal kalcifikovaný disk.
Po tomto úrazu páteře už to tak růžové nebylo – zranění měl v místě, kde by byl chirurgický zásah vysoce rizikový. Ir měl pohybové problémy, polehával, a bylo vidět, že ho záda bolí. Bylo mi jasné, že jeho kariéra ve 4 letech definitivně skončila, a snažila jsem se mu pomoci aspoň podáváním různých chondroprotektiv. Bohužel to nějak nefungovalo, a ani po několika měsících užívání různých známých značek nebylo vidět téměř žádné  zlepšení - tohle trvalo asi 2,5 roku.
Pak mi můj veterinář doporučil sirup Aptus APTO-FLEX, a já ho víceméně ze slušnosti vyzkoušela (že by to pomohlo jsem nevěřila). O to větší bylo moje překvapení, když cca po týdnu Ir najednou ožil, začal si hrát s mladými psy, a začal si zase užívat psího života!
Časem jsem ho začala zase brát se zbytkem smečky na delší procházky. Ir nevykazoval žádné problémy, tak jsem ho přihlásila na obranářský závod, který vyhrál, a ani po závodech ho nic nebolelo. Za ty 2 roky, co je Ir na APTO-FLEXu, jsme absolvovali několik závodů, na kterých náš „chromý dědoušek“ poráží o 2 generace mladší zdravé psy, a svojí razantní tvrdou obranou stále budí u figurantů respekt!

Věra Sedláková, CHS Barathea

www.baratheanijinski.estranky.cz